Nie pierwszy raz dzieci i młodzież uczą się poza szkołą. Przykładem tego było tajne nauczanie w czasie II wojny światowej. Za udzielanie i pobieranie nauk w tym systemie groziły bardzo surowe kary. A jednak byli uczniowie i byli nauczyciele. Możemy się poszczycić, że jednym z nich był Patron naszej Szkoły, Bolesław Ścibiorek. Dzięki niemu młodzież z okolic Jeżowa mogła w czasie wojny uzyskać małą maturę. Pan Ścibiorek nie tylko uczył, troszczył się również o byt biednych uczniów i zachęcał ich do samowychowania i samokształcenia, gdyż nic nie jest silniejsze od naszej własnej motywacji wewnętrznej.
Kolejną bohaterską postacią związaną z naszą Szkołą była Pani Anna Burdówna.
Ta młoda nauczycielka w 1938 roku została oddelegowana ze szkoły w Konstantynowie na placówkę w okolicach Wolnego Miasta Gdańska. W czasie II wojny, postrzegana przez Niemców jako osoba wroga Rzeszy, umieszczona została w obozie Ravensbruck. Tam również realizowano tajne nauczanie. Pani Burdówna była współorganizatorką obozowego harcerstwa. Ale to mało – gdy przyszedł czas ewakuacji obozu i mogła o własnych siłach opuścić go – postanowiła siły te poświęcić innym. Pozostała w obozie wraz z lekarką Joanną Węgierską, aby opiekować się chorymi, którzy ze względu na ciężki stan nie nadawali się do ewakuacji i skazani byli na samotną śmierć. Było ich ponad tysiąc, w tym około 300 Polek. Heroiczność tego czynu podkreśla fakt, że głoszono, iż obóz jest zaminowany przez Niemców. Przeżyła.
A teraz czas na bohaterów dzisiejszego dnia – pracowników służb medycznych, porządkowych, strażaków, wojsko, wolontariuszy, którzy z narażeniem zdrowia własnego i swoich bliskich, sił i osobistego czasu, niosą pomoc chorym. Z komunikatów wiemy, że wielu z nich na całym świecie, pełniąc służbę dla drugiego człowieka, poświęciło swoje życie.
Historia i życie ciągle stawiają nam na drodze wielkie autorytety.